0%
Still working...

Jak odpowiednio czytać dzieciom, aby czerpały z tego jak najwięcej korzyści?

Zalet czytania jest wiele, zamiast jednak się na nich skupiać, warto przejść do praktyki. Na pozytywne efekty wspólnego czytania książeczek dla niemowląt nie trzeba długo czekać. Na początek należy oczywiście wybrać książki bogate w ilustracje i ubogie w treści. Istotne jest to, aby zacząć otaczać się literaturą. Niemowlętom łatwiej koncentrować się na interesujących obrazkach niż słowie pisanym, którego nie rozumieją. Należy stopniowo zwiększać poziom trudności, aby nie zrazić maluszka. Nie brakuje bajek z pięknymi, kolorowymi ilustracjami, w których nie ma ani jednego słowa. Dla najmłodszych takie rozwiązanie sprawdza się idealnie.

Dlaczego warto czytać dziecku i jak robić to prawidłowo?

Jeśli ktoś nadal zastanawia się nad tym, czy warto zainwestować w książeczki dla niemowląt, to powinien poznać główne zalety czytania dzieciom:
• Zacieśnianie więzi,
• Okazja do odczuwania bliskości,
• Wspieranie rozwoju mowy,
• Pobudzanie ciekawości świata,
• Kształtowanie wyobraźni,
• Zapewnienie dobrej zabawy,
• Nauka koncentracji,
• Budowanie pewności siebie.

Rodzice mogą pokazywać obrazki, opisywać je własnymi słowami. Będzie to oczywiście korzystne dla obu stron. Jest to świetny sposób na rozwijanie pomysłowości, pobudzanie wyobraźni. W przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze szóstego miesiąca życia, najlepsze będą książeczki kontrastowe. Wynika to z tego, że w tym wieku maluszek nie potrafi jeszcze rozróżniać zbyt wielu kolorów. Można jednak przyspieszyć rozwój zmysłu wzroku, inwestując w książeczki z obrazkami w wersji czarno-białej. Mogłoby się wydawać, że nie wzbudzą większej ciekawości, ale jest wręcz przeciwnie. Książeczki kontrastowe przyciągają wzrok niemowlaka i stanowią narzędzie aktywizujące. Po pewnym czasie można już przejść do bajek z kolorowymi ilustracjami, większą ilością tekstu. Warto wybrać książeczki ze słowami napisanymi większą czcionką. Wspaniałą opcją są także książeczki sensoryczne, poleca się je przede wszystkim najmłodszym. Mają one kontrastowe obrazki, szeleszczące strony, rozmaite elementy o zróżnicowanej fakturze.

Leave A Comment

Recommended Posts