Rola podręczników szkolnych w edukacji dzieci i młodzieży jest nie do przecenienia. Korzystały z nich wszystkie pokolenia a podręczniki dojrzewały wraz z dziećmi. Nie każdy był zadowolony z wymiarów oraz zawartości książki do szkoły. W początkowym etapie nauki dzieci miały jeden funkcjonalny i wygodny elementarz do wszystkiego. W wyższych klasach była już potrzeba posiadania odrębnej książki lub kompletu książek do każdego przedmiotu. Codzienne noszenie książek do szkoły nie należało nigdy do przyjemności, dlatego też w obecnych szkołach często wykorzystuje się szafki dla dzieci, w których mogą zostawiać swoje podręczniki i przybory szkolne. Jakimi cechami powinny się legitymować najlepsze na rynku książki do szkoły?
Optymalne gabaryty
W dzisiejszych czasach dąży się do tworzenia książek edukacyjnych o jak najbardziej kompaktowych rozmiarach oraz niskiej wadze z uwagi na ochronę delikatnych kręgosłupów dzieci. Z tego też powodu dyrekcja wielu szkół wygospodarowała praktyczne regały na książki, które można zostawić w szkole jeśli aktualnie nie trzeba się uczyć do klasówki. Podręczniki szkolne w wersji kompaktowej wzorowane są na kieszonkowych słownikach. Do wielu podręczników dodawane są wygodne płyty CD z materiałami.
Twarda czy miękka oprawa?
Oprawa podręczników także ma znaczenie. Twarde oprawki powodują, że książki dłużej pozostają w nienaruszonym stanie i wyglądają znacznie bardziej estetycznie. Są też dobrym oparciem dla pleców gdy stanowią wyposażenie tornistra. Z kolei miękka oprawa jest lżejsza.
Obrazki, zdjęcia, przyswajalne treści
Atrakcyjne dla dzieci podręczniki są kolorowe i pełne poglądowych zdjęć. Muszą być także napisane przystępnym językiem, który jest zrozumiały dla młodych odbiorców. Przydługie, nudne treści z pewnością nie zachęcą uczniów do przeczytania całości. W nowoczesnych podręcznikach odchodzi się od encyklopedycznego sposobu wyjaśniania zjawisk i pojęć na rzecz obrazowych przykładów, które dużo bardziej efektywnie przemawiają do wyobraźni dziecięcej.
Dodatkowe elementy
Ważne, by książki do szkoły posiadały podział na tematyczne działy i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w powtórzeniach po każdym rozdziale. Odpowiedzi zawarte z tyłu książki pozwolą zweryfikować, czy zadania wykonane zostały prawidłowo. W niektórych książkach dodane zostały użyteczne zakładki jak w lekturach szkolnych.
Nowe czy używane podręczniki szkolne?
Kwestią dyskusyjną jest, czy kupować dzieciom nowe książki, czy też podręczniki z drugiej ręki. Nowe książki są w stanie idealnym, natomiast mogą dość sporo kosztować, zwłaszcza jeśli ktoś ma kilkoro dzieci w wieku szkolnym. Dlatego też wiele osób odkupuje książki od innych użytkowników. Jest to dobre rozwiązanie, aby zaoszczędzić parę groszy, trzeba jednak zwracać uwagę na to, czy strony nie są popisane lub zdekompletowane. Poza tym, należy weryfikować, czy nie zmienił się aktualny stan wiedzy. Bardzo dynamicznie zmieniają się np. książki zawierające treści prawne, co związane jest z nowelizacjami przepisów.