0%
Still working...

Książka Gambit królowej – poznawanie siebie w świecie szachów

Na fali popularności serialu Gambit królowej wzrosło zainteresowanie także powieścią, na podstawie której powstała wspomniana adaptacja. Wydana w latach osiemdziesiątych książka Tevisa porusza wiele ważnych tematów, które wzruszają, trzymają w napięciu, bawią i przenoszą w fascynujący świat szachów.

Pasja, mrok i walka o siebie, czyli o czym jest książka Gambit królowej

Wielka popularność serialowej adaptacji Gambitu królowej stworzonej przez platformę Netflix zachęciła sporą grupę osób do zapoznania się z historią książkową. Powieść autorstwa Waltera Tevisa powstała w 1983 roku porusza uniwersalne i ponadczasowe tematy, które zaplecione zostały w historię niezwykłego talentu Elizabeth Garmon – głównej bohaterki. Poznajemy ją jako ośmioletnią dziewczynkę, która mieszka w domu dziecka – i właśnie tam poznaje grę w szachy. Nauka pod okiem woźnego przeradza się w wielką pasję. Wkrótce okazuje się, że Beth ma ponadprzeciętny talent, dzięki któremu jest w stanie wspiąć się na szczyt tego sportu. Wraz z sukcesami pojawiają się jednak przeszkody. Młoda bohaterka musi zmierzyć się między innymi z typowo męskim światem szachowym, w którym niechętnie wita się kobiety. Sama – od najmłodszych lat – jest uwikłana w uzależnienie od leków uspokajających, które podawano jej w sierocińcu. Jak poradzi sobie z nietypowym talentem oraz swoimi słabościami?

Ponadczasowe motywy książki Gambit królowej

Choć książka Gambit królowej (https://tantis.pl/gambit-krolowej-p2894333) powstała niemal 40 lat temu, nie straciła ona na ważności. Historia Beth nie jest jedynie opisem sportowych rozgrywek szachowych, ale – przede wszystkim – pretekstem do opowiedzenia czytelnikom o wielu aspektach życia. Doszukać się tam można m.in. opowieści o:

– ludzkich słabościach (np. o uzależnieniach),
– ciężarze sukcesu,
– stereotypach,
– rywalizacji,
– próbie odnalezienia się w środowisku, które lekceważy umiejętności bohaterki.

Warto podkreślić, że nie trzeba być fanem gry w szachy lub znać zasad obowiązujących w tym sporcie, by poczuć emocje, które towarzyszą każdej rozgrywce. Tevis przedstawił świat Beth w bardzo przystępny, emocjonujący i ciekawy sposób, czego dowodem jest popularność powieści oraz serialu.

Recommended Posts