Książki

Militarystyka, czyli nowe ujęcie książek historycznych

Dawniej na rynku książkowym pozycji stricte historycznych było dość niewiele. Ograniczony zasób treści sprawił, że książki te prezentowały dość jednolitą, mocno uogólnioną treść. Na szczęście dziś dużo się pod tym względem zmieniło. Pojawiły się nawet książki, które opisują historię w oparciu o dość ciekawy, bo militarystyczny wątek.

Starożytność – czas militarystycznych analiz

Dziś zmieniło się nieco podejście do starożytności w literaturze. Okazuje się bowiem, że w tamtym czasie spory nacisk położono nie tylko na wojny, ale też na prawodawstwo, reformy gospodarcze, czy też zmiany polityczne. Z drugiej strony, nie da się mówić o tym okresie bez poruszania kwestii związanych z militarystyką. I nie chodzi tu wyłącznie o kampanie wojenne, ale też o to, w jaki sposób były one przeprowadzone i do jakich skutków one doprowadziły. Okazuje się bowiem, że pozornie mało istotne wydarzenia, istotnie wpłynęły na wynik kampanii wojennych.

Zmierzch i rozwój mocarstw

Dziś np. istnieją ciekawe książki historyczne, które odnoszą się do starć np. pomiędzy starożytnym Rzymem i Grecją. Wiele z tych książek jest poświęconych taktyce, a więc przede wszystkim porównaniu legionu i stylu walki hoplitów. Okazuje się bowiem, że wpływ tych pierwszych na sposób prowadzenia późniejszych wojen nie był skutkiem wyjątkowego, taktycznego geniuszu, lecz raczej naturalną ewolucją uwarunkowań panujących na starożytnym placu boju.

Nowi gracze wchodzą do gry

Sporo ciekawych książek historycznych skupia się również na militarnych uwarunkowaniach konfliktu pomiędzy wojskami Aleksandra Wielkiego a Persją. Najczęściej dotyka się tu tematu:

– rozkładu m.in. dowództwa armii perskiej,
– błędów w dowodzeniu,
– nieodpowiedniego rozmieszczenia wojsk,
– trudności terenowych,
– braku rozpoznania,
– zalet i wad określonych metod dowodzenia,
– wpływu kolejnych zwycięstw na pozycję Aleksandra.

Podsumowując, dziś sporo interesujących książek o tematyce historycznej rozdziela temat militarystyki i historii. I dobrze, bo dzięki temu można skupić się na czymś, czego znaczenie nie ogranicza się jedynie do zdarzeń na polu bitwy,.

Dodaj komentarz